Przed nami kolejny sezon z klasycznym pytaniem w kontekście zespołu z Grudziądza. Czy to jest ten moment, w którym w końcu awansują do play-off?

Z każdym kolejnym rokiem grudziądzanie coraz śmielej sygnalizują walkę o rundę finałową. Realizacja tego celu była szczególnie bliska w sezonie 2016 i 2019. W obu przypadkach w pozytywnym zakończeniu misji przeszkodziła dyspozycja w pojedynczych spotkaniach. Jak będzie w tym roku? Trudno powiedzieć – wszystko zweryfikuje tor.

MRGARDEN GKM podobnie jak w ubiegłych latach kontynuuje politykę transferową i utrzymał trzon zespołu. Z Grudziądza odeszli Wieczorek i Rolnicki, dla których przyszły sezon będzie pierwszym w gronie seniorów. Natomiast po czterech latach z drużyną pożegnał się Antonio Lindbaeck. Nierówno jeżdżącego Szweda zastąpi powracający do Grudziądza po dwudziestu latach – Nicki Pedersen.

“Żółto-niebiescy” głęboko wierzą, że trzykrotny mistrz świata okaże się brakującym ogniwem. Trudno powiedzieć jednak, czy doświadczony Duńczyk będzie zbawieniem GKM-u. Kluczowe dla drużyny mogą okazać się pierwsze spotkania. W przypadku, gdy wszystko będzie układać się po myśli grudziądzan niewykluczone, że mocny charakter Nickiego pociągnie drużynę do góry. W przeciwnym razie efekt może być zupełnie odwrotny.

Formacja juniorska to kluczowy element każdego zespołu. W ubiegłym sezonie młodzieżowcy uplasowali się na siódmym miejscu ze średnią 4,21 punktów na mecz. W Grudziądzu może być problem ze zwiększeniem wkładu juniorów w całkowity wynik drużyny. “Żółto-niebieskim” w okresie transferowym nie udało się znaleźć zastępstwa za Patryka Rolnickiego. Do pewnego składu Turowskiego dołączy jeden z trójki Lotarski-Zieliński-Łobodziński. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że w wielu klubach PGE Ekstraligi doszło do roszad i grudziądzcy młodzieżowcy na tle innych zespołów nie muszą być na straconej pozycji.

Dyspozycja grudziądzan na torze przy Hallera 4 również może okazać się zagadką. Nie jednak za sprawą, że po pięciu latach nawierzchnia i geometria nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Zawodnicy MRGARDEN GKM-u do perfekcji mają opanowaną jazdę po szerokiej, dzięki której bezproblemowo mijają gości. Na palcach jednej dłoni można wymienić zawodników spoza Grudziądza, którzy potrafią to wykorzystać. Jeżeli grudziądzanom uda się przygotować nawierzchnie na każde spotkanie to zdecydowanie można uznać to za atut. Na sam koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednym elemencie. GKM Grudziądz przy okazji wymiany systemu do odwadniania toru zdecydował się na jego skrócenie o 24 metry. Czy ta zmiana okaże się dla grudziądzan atutem? Zobaczymy.

Seniorzy:
Krzysztof Buczkowski (ur. 1986)
Przemysław Pawlicki (ur. 1991)
Kenneth Bjerre (Dania) (ur. 1984)
Roman Lachbaum (Rosja) (ur. 1998)
Artiom Łaguta (Rosja) (ur. 1990)
Nicki Pedersen (Dania) (ur. 1977)

Juniorzy:
Marcin Turowski (ur. 1999)
Damian Lotarski (ur. 2001)
Denis Zieliński (ur. 2002)
Kacper Łobodziński (ur. 2004)

Trener/Manadżer: Robert Kempiński

KLUB
Rok założenia: 1979
Barwy klubowe: żółto–niebieskie
Medale DMP: złote medale – 0, srebrne medale – 0, brązowe medale – 0
www: www.gkm.grudziadz.net

Łukasz Wroński

Czarny Skarb 2020 to druga edycja żużlowego skarbu kibica na stronach rafalmartuszewski.com. Tym razem, inaczej niż przed rokiem i ze względu na okoliczności zostaje wydany w częściach i w formie pojedynczych artykułów prasowych. Wszystkie jednak zbierane są do jednego działu na stronie, do którego dostęp znajduje się z poziomu strony głównej.

fot. Ewelina Włoch

5/5 - (1 vote)

Jesteś offline. Połącz się z siecią i spróbuj ponownie