W tym meczu było wszystko. Po zaciętym spotkaniu faworyt Grupa Azoty Unia Tarnów wygrywa drugi mecz finałowy 50:40 i wjeżdża do PGE Ekstraligi. Zdunek Wybrzeże Gdańsk dzięki znakomitej postawie Andersa Thomsena i Kacpra Gomólskiego było bardzo blisko sprawienia sporej niespodzianki.

Jury zawodów już po godzinie 8:00 zdecydowało, że drugie podejście do tarnowskiego finału Nice 1. LŻ ma odbyć się zgodnie z planem. Przed tygodniem, ze względu na obfite opady deszczu mecz odwołano po dwóch biegach. Tym razem pogoda okazała się łaskawsza, choć niemal przez cały tydzień w Tarnowie ciągle padało. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i tor już od godzin przedpołudniowych był znakomicie przygotowany do finałowego starcia. Tarnowscy kibice zastanawiali się tylko czy jest on atutem gospodarzy. – W tygodniu nie mogliśmy odbyć treningu na własnym torze. Od wtorku pogoda w Tarnowie nas nie rozpieszczała – stwierdził trener tarnowian Paweł Baran.

8 punktów – tyle przewagi przed rewanżem miała drużyna Zdunek Wybrzeża. Dla podopiecznych Mirosława Kowalika cel był więc jasny i zrozumiały. Pierwsza seria startów, mimo wygranej przez tarnowian 13:11 była po myśli gości. Strata tylko dwóch punktów, przy obiecującej postawie Thomsena i Gomólskiego dawała gdańszczanom sporo powodów do optymizmu. Tarnowianie wygrali jedynie pierwszy wyścig, ale punkty musieli wydzierać na dystansie. Wygrał Jakub Jamróg, który stoczył ciekawy pojedynek z Batchelorem.

Druga seria rozpoczęła się udanie dla gospodarzy, którzy za sprawą Arturów Czai i Mroczki wygrali podwójnie z Bechem i Batchelorem. W kolejnych dwóch pierwsi do mety przyjeżdżali rewelacyjni w ekipie Zdunek Wybrzeża Thomsen i Gomólski, a przewaga Unii zmalała z sześciu do czterech punktów. To połowa tego, co potrzebne było tarnowianom do awansu. Zdecydowanie najlepsze wrażenie sprawiał Anders Thomsen, najszybszy żużlowiec pierwszej części meczu. Duńczyk nawet jak przegrał start, to momentalnie wyprzedzał dwóch rywali. Do czasu, ponieważ pechowo dla zawodnika zakończył się 9. bieg. W ferworze walki z Ljungiem żużlowiec stracił panowanie nad motocyklem i upadł. Wybrzeże przegrało ten bieg podwójnie, ale najgorsze przytrafiło się gościom w parku maszyn. Kiedy Thomsen wjechał do boksu natychmiast wezwano pomoc medyczną i karetkę, bo zawodnik stracił przytomność. Po długich badaniach Duńczyka dopuszczono do kolejnych startów, co było dobrą wiadomością dla przyjezdnych. W tym momencie w dwumeczu było 66:66.

Emocje nie ustawały. Po 11. biegu Unia znów wygrała 5-1 i wyszła na dwunastopunktowe prowadzenie w meczu. Awans do PGE Ekstraligi tarnowianie mogli przypieczętować już w 13. Wyścigu, kiedy duet Jamróg – Ljung pewnie prowadził z najlepszymi w ekipie gości Thomsenem i Gomólskim, ale Szwed jadąc na początku stawki zaliczył upadek i został wykluczony. Sprawa awansu wciąż więc pozostawała zupełnie otwartą, bo w kolejnych trzech biegach startowali właśnie Thomsen i Gomólski. Przed biegami nominowanymi Grupa Azoty Unia prowadziła ze Zdunek Wybrzeżem 45:33. Do upragnionej PGE Ekstraligi brakowało gospodarzom „tylko” czterech oczek.

W 14. biegu świetnie ze startu wystrzelili tarnowianie. Duet Czaja – Mroczka początkowo prowadził podwójnie, ale obaj dość szybko stracili prowadzenie na rzecz Gomólskiego i Thomsena. Gdańszczanie pewnie jechali do mety po 5 punktów, ale na drugim łuku trzeciego okrążenia błąd Gomólskiego wykorzystał Mroczka. 2:4 na korzyść gości i o awansie decydował ostatni wyścig dnia! Unia potrzebowała 2 punktów, Wybrzeże ratowała tylko podwójna wygrana.

Ze startu uciekł Bjerre, drugi był Thomsen, a zażarta walka toczyła się o trzecią pozycję. Na wyjściu z drugiego łuku Gomólski z impetem wjechał w Jamroga i sędzia wykluczył zawodnika Wybrzeża. Stadion w Tarnowie eksplodował z radości. Było pewnym, że tylko katastrofa w postaci np. dwóch defektów może odebrać gospodarzom promocję do ekstraligi.

Ostatecznie mecz zakończył się wygraną najlepszego zawodnika meczu Andersa Thomsena i zwycięstwem Grupy Azoty Unii 50:40. Tarnowianie pojadą w przyszłym sezonie w PGE Ekstralidze.

GRUPA AZOTY UNIA TARNÓW: 50
ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK: 40

UNIA: Peter Ljung 6 (1, 2, 3, w), Jakub Jamróg 11+2 (3, 1*, 2*, 3, 2), Artur Czaja 9+1 (1*, 3, 2, 3, 0), Artur Mroczka 10+2 (2, 2*, 1*, 3, 2), Kenneth Bjerre 10+1 (2, 2, 3, 2*, 1), Kacper Konieczny 0 (0, 0, 0), Patryk Rolnicki 4+1 (3, 1*, 0).
Trener: Paweł Baran

WYBRZEŻE: Troy Batchelor 5+1 (2, 0, 1*, 0, 2), Mikkel Bech 4 (0, 1, 2, 1), Hubert Łęgowik 1 (0, 1, w, -, ), Anders Thomsen 15 (3, 3, 1, 2, 3, 3), Kacper Gomólski 11 (3, 3, 3, 1, 1, w), Dominik Kossakowski 3+1 (2, 0, 1*), Marcin Turowski 1+1 (1*, 0, 0).
Trener: Mirosław Kowalik

Widzów: ok. 5000
Sędzia: Artur Kuśmierz

Czytaj także na przegladsportowy.pl

fot. Sebastian Siedlik

Rate this post

Jesteś offline. Połącz się z siecią i spróbuj ponownie