Zadbanie o jak najlepsze warunki pracy dla jednostki napędowej to jedno z podstawowych wymagań technicznych w sporcie żużlowym. Podczas, gdy zawodnik skupia się na aspekcie sportowym, jego mechanicy dwoją się i troją, żeby sprzęt był optymalnie przygotowany do kolejnego biegu. Jednym z kluczowych elementów mechaniki żużlowej jest odpowiedni dobór stosowanych środków smarnych, o których opowiada junior Motoru Lublin, Mateusz Cierniak.

To będzie nieco inny wpis niż wszystkie. Mógłbym napisać, że wręcz jest to materiał promocyjny. Biorąc pod uwagę fakt, że firma, w której pracuję zaopatruje żużlowców w środki smarne, chcę – z pomocą Mateusza Cierniaka – nieco przybliżyć wam tematykę tych, stosowanych właśnie w żużlu produktów i być może za pośrednictwem rafalmartuszewski.com dostarczyć komuś odpowiedni produkt.

– Tak jak każdy silnik potrzebuje smarowania, tak i silnik żużlowy potrzebuje dobrego oleju – tłumaczy Mateusz Cierniak. – Służy on do tego, żeby chronić i chłodzić elementy silnika, które są ruchome jak tłok poruszający się w cylindrze. Jest on konieczny, inaczej silnik by się zatarł. To istotny element w motocyklu żużlowym – dodaje.

Choć w teorii olej silnikowy w żużlu spełnia podobne zadania, co na przykład ten samochodowy, to jego specyfika musi wykraczać poza standardy. – Silnik żużlowy to silnik wyczynowy. Działa on na maksymalnym obciążeniu i na bardzo wysokich obrotach, nie ma przecież skrzyni biegów. Dlatego też olej nie może być standardowym, a dostosowanym do tych maksymalnych warunków – wyjaśnia młody żużlowiec Motoru Lublin.

Jakie są koszty w eksploatacji oleju silnikowego w żużlu? Stosunkowo niewielkie jeśli przejrzelibyśmy listę wydatków zawodnika, ale to i tak, przy przyjętej częstotliwości jego wymiany, daje w ciągu roku niemałą sumę. – Koszt samego oleju to w porównaniu z wszystkimi innymi kosztami nie jest szczególnie wysoki, jednak warto zauważyć, że jego wymiana następuje po jednych odjechanych zawodach lub jednym treningu. Mniej więcej pomiędzy 2 – 6 biegami należy to zrobić. Więcej niż te 6 biegów na jednym oleju nie powinniśmy jechać. Jest to bardzo ryzykowne, po takim czasie olej traci sporo ze swoich właściwości – zaznacza Cierniak.

Obecnie najbardziej popularnym stosowanym środkiem smarnym w silnikach żużlowych jest olej Castrol POWER1 A747, dedykowany do konstrukcji wyczynowych i sportowych. Jego niskopopiołowa formulacja przeznaczona jest szczególnie do ekstremalnie wysilonych silników. To właśnie na tej płaszczyźnie firma Serwis Techniczny MIS Polska Sp. z o.o. (polecam allegrowicza! 😎🤘) współpracuje z kilkoma żużlowcami, czy klubem Unia Tarnów ŻSSA, dostarczając im niezbędne do jazdy środki smarne, wspierając także działania np. tarnowskiej szkółki żużlowej. Olej silnikowych Castrol Power1 A747 można również nabyć poprzez sklep internetowy stmis.pl. W ofercie są także wykorzystywane przez żużlowców smary do łańcuchów, czy zmywacze hamulcowe.

– Smary do łańcuchów muszą być z tych przeznaczonych do motocykli. Jest on bardziej lepki, poprawia smarowanie, ale też zabezpiecza łańcuch przez pyłem, którego podczas jazdy jest sporo – kończy nowy zawodnik ekipy z Lublina.

fot. Mateusz Dzierwa

Rate this post

Jesteś offline. Połącz się z siecią i spróbuj ponownie