2023 Monster Energy FIM Speedway World Cup, czyli Drużynowy Puchar Świata powraca do kalendarza światowego speedway’a po sześciu latach. To wydarzenie, do którego dni odliczali wszyscy kibice tej dyscypliny.

Żużlowy mundial 2023 odbywa się w dniach 25-29 lipca we Wrocławiu. Na tym samym stadionie odbyła się jego pierwsza edycja w 2001 roku. Inauguracyjny finał Drużynowego Pucharu Świata wygrali Australijczycy, a reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce. Przez kolejne lata Speedway World Cup dostarczał wielkich emocji i wielkiej radości. Dla polskich fanów rywalizacja drużyn zawsze była najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu. W 2005 roku, gospodarzem finału znów był Wrocław, nasza reprezentacja triumfowała po raz pierwszy, a kolejne sezony to już pasmo sukcesów. W latach 2009-2011 biało-czerwoni zaliczyli trzy kolejne triumfy. To oznaczało, że przechodnie trofeum przyznawane zwycięzcom – puchar im. Ove Fundina Polacy zdobyli na własność. W sumie w historii Polska ma 8 złotych medali, 3 srebrne i 1 brązowy. W 2017 roku rywalizacja drużyn w formacie SWC odbyła się po raz ostatni. Na torze w Lesznie triumfowali Polacy. Pod wodzą Marka Cieślaka po zwycięstwo sięgnęli: Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Maciej Janowski, Piotr Pawlicki i Bartosz Smektała. Kolejne lata w żużlowym kalendarzu to rozgrywki Speedway Of Nations, które zastąpiły znaną i lubianą rywalizację drużyn. W 2020 roku FIM w porozumieniu z nowym promotorem światowego żużla WBD postanowili powrócić do formuły SWC.  Zdecydowano, że rywalizacja odbywać się będzie co trzy lata, naprzemiennie z SoN. Przed rokiem na gospodarza półfinałów, barażu oraz finału wybrano Wrocław. To pierwszy raz, gdy cała impreza odbywa się w jednym kraju, jednym mieście i na jednym torze.

Polska jako gospodarz tej trwającej przez tydzień imprezy ma zapewnione miejsce w czterozespołowym finale. Wybranie piątki zawodników, którzy pojadą w biało-czerwonych kewlarach to zadanie, któremu musiał stawić czoło trener reprezentacji Polski Rafał Dobrucki. – DPŚ to prestiż, do tego przed własną polską publicznością. To niesamowita możliwość zapisania się na kartach historii, więc nic dziwnego, że wielu zawodników zgłaszało swoją gotowość i chęć reprezentacji Polski – mówi Rafał Dobrucki trener Żużlowej Reprezentacji Polski.

Polski Związek Motorowy, ale także sponsorzy na czele z głównym mecenasem reprezentacji, czyli firmą Orlen zadbali, by przygotowania Polaków przebiegały perfekcyjnie. Pomogły temu zimowe zgrupowanie na Malcie, ale także organizacja meczów towarzyskich z Australią w Rybniku oraz z drużyną Reszty Świata w Poznaniu. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkim zaufaniem darzą nas polscy kibice i od już zimy ciężko pracujemy na to, aby stanąć na najwyższym stopniu podium podczas Drużynowego Pucharu Świata. Nieopisanym wsparciem są dla nas nasi sponsorzy czyli firmy Orlen i Joma. Ich pomoc jest dla nas kluczowaPiotr Szymański – przewodniczący GKSŻ .

– Strategiczne wsparcie polskiego motorsportu pozwala konsekwentnie wzmacniać rozpoznawalność marki ORLEN nie tylko w kraju, ale także za granicą. Żużel bije rekordy popularności w Polsce, a ORLEN widzi ten ogromny potencjał. Jako największy sponsor polskiego sportu od lat współpracujemy z kapitanem kadry i trzykrotnym mistrzem świata, Bartoszem Zmarzlikiem, a nasza współpraca rozszerzyła się również na wspólne stworzenie oleju do motocykli PLATINUM RIDER SPEEDWAY. Pamiętamy także o rozwoju młodych talentów. W tym roku do ORLEN Teamu dołączył mistrz świata do lat 21, Mateusz Cierniak. Wspieramy Żużlową Reprezentację Polski i wierzymy, że biało-czerwoni potwierdzą w ten weekend siłę zespołu w finale Drużynowego Pucharu Świata – mówi Agata Pniewska Dyrektor Wykonawczy ds. Sponsoringu ORLEN.

Pierwszą próbą drużyny Rafała Dobuckiego były kwietniowe Drużynowe Mistrzostwa Europy. Polacy wygrali półfinał w Gdańsku, a w Stralsundzie również nie dali szans rywalom. Zespół, w składzie Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera, Jarosław Hampel, Szymon Woźniak i Bartłomiej Kowalski, obronił tytuł wywalczony w 2022 roku. W Rybniku przeciwko Australii – aktualnie najlepsza drużyna Speedway of Nations wystąpili pozostali nasi reprezentanci w SGP Maciej Janowski Patryk Dudek. Wysoka i łatwa (Polska-Australia 60:30) wygrana dodała optymizmu. Żużel to sport nieprzewidywalny, a wpływ na selekcję i decyzje trenera Dobruckiego często mają także kontuzje. Urazy Kubery, Kołodzieja, a ostatnio Pawlickiego sytuacji i wyborów nie ułatwiały. Przed ostatnim meczem towarzyskim trener miał już trzech pewniaków. Niewiadomą pozostawała obsada dwóch miejsc. Spotkanie w Poznaniu (Polska-Reszta Świata 48:42), ale również inne występy zawodników szerokiej kadry – wybór dziesięcioosobowych składów na trzy tygodnie przed startem SWC był wymogiem.

Oto piątka, która w sobotę o godzinie 19:00 rozpocznie rywalizacje o tytuł Drużynowych Mistrzów Świata w ramach 2023 Monster Energy FIM Speedway World Cup.

Skład Żużlowej Reprezentacji Polski:
Bartosz Zmarzlik – kapitan drużyny
Maciej Janowski
Patryk Dudek
Dominik Kubera
Janusz Kołodziej

Dla niektórych zawodników to nie jest pierwszy występ w biało-czerwonych barwach podczas tak prestiżowych zawodów. Patryk Dudek doskonale zdaje sobie sprawę z wagi, jakie niosą za sobą takie zawody. – Będziemy całą drużyną walczyć o złoty medal. Pamiętajmy jednak, że będziemy mierzyć się z mocnymi przeciwnikami, których cel jest dokładanie taki sam jak nasz. Dlatego trzymajcie kciuki za naszą kadrę, a my będziemy robić wszystko by kibice byli z nas dumni – mówi popularny „Duzers”.

W reprezentacji Polski nie wszyscy znają smak złota Drużynowego Pucharu Świata. W imprezie tej zadebiutuje Dominik Kubera, natomiast najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Patryk Dudek, który już w drużynie trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium SWC. 31-letniemu zawodnikowi trudno będzie jednak dogonić legendy polskiego żużla, a zarazem najbardziej utytułowanych w historii SWC Jarosława Hampela – 6 złotych medali i Tomasza Golloba (5). To ze względu na fakt, że obecnie rywalizacja drużyn odbywać się będzie co trzy lata, a nie tak jak poprzednio (2001-2017) rokrocznie.

Plan Żużlowej Reprezentacji Polski:
czwartek, 27 lipca
15:30 Parada uczestników Speedway World Cup i sesja autografowa (Stadion Olimpijski – Wrocław Rynek)

piątek, 28 lipca
13:00 Konferencja prasowa Żużlowej Reprezentacji Polski (Park Hotel Diament Wrocław)

sobota, 29 lipca
14:00 Oficjalny trening przed (Stadion Olimpijski)
20:00 Finał Drużynowego Pucharu Świata (Stadion Olimpijski)

fot. Jarek Pabijan / Żużlowa Reprezentacja Polski

Rate this post

Jesteś offline. Połącz się z siecią i spróbuj ponownie