Sezon 2019 w wykonaniu Zdunek Wybrzeża Gdańsk był kolejnym rokiem niespełnionych nadziei. Zawodnicy, kibice, zarząd – wszyscy spodziewali się, czegoś więcej. Praktycznie każdy z rajderów w pewnym momencie sezonu utknął w martwym punkcie. Gdańszczanie w tym roku stanowią przykład ucznia idealnego – odrobili swoją lekcję i pożegnali się z tymi, którzy zawiedli najbardziej.

Mirosław Berliński dostał kolejną szansę na to, by pokazać swoje trenerskie kwalifikacje. Sprawdził się on już w roli trenera młodzieżowców, choć dużą rolę odegrała tutaj również bardzo dobra organizacja okolicznej szkółki. W efekcie, Lwy mogą pochwalić się kolejnymi wychowankami – Amadeuszem Szulistą i Maciejem Uszarukiem. Szczególnie warto obserwować poczynania tego pierwszego, który zaskoczył wszystkich i zdał licencję w zaledwie 5 miesięcy. W klubie został Karol Żupiński, lecz tym razem będzie musiał liczyć się z tym, że Piotr Gryszpiński oraz wypożyczony Alan Szczotka będą mu deptać po piętach.

Szerokim echem odbiło się zakontraktowanie Petera Kildemanda, którego nazwisko w meczowym zestawieniu może imponować. Teoretycznie. Duńczyk po sześciu latach opuszcza PGE Ekstraligę, gdzie dostał wiele szans i niestety notorycznie zawodził. Jeśli uda mu się zdobywać dla Wybrzeża na każdym meczu około 10 punktów, może odzyska zaufanie w środowisku. Zarząd klubu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to zawodnik ryzykowny, tak więc zadbał o zmienników. Jednym z nich będzie jego rodak, Rasmus Jensen, a „Duńskiej mafii” przewodzić będzie kapitan Mikkel Bech, dla którego będzie to już czwarty rok występów w czerwono-biało-niebieskich barwach. W ekipie Lwów nie mogło zabraknąć Jacoba Thorssella, który pomimo kontuzji ręki osiągnął w 2019 roku najwyższą średnią biegową wśród kolegów z zespołu. Ostatnim obcokrajowcem jest Aleksandr Kajbuszew. Rosjanin jest uznawany za jednego z najbłyskotliwszych zawodników młodego pokolenia w swoim kraju. W kadrze Wybrzeża mamy również Roberta Chmiela, mianowanego najlepszym juniorem Nice 1. LŻ poprzedniego rozdania. Formację uzupełniają Kacper Gomólski oraz Krystian Pieszczek. Emocji w Grodzie Neptuna brakować nie będzie.

Seniorzy:
Kacper Gomólski (ur. 1993)
Peter Kildemand (Dania) (ur. 1989)
Krystian Pieszczek (ur. 1995)
Mikkel Bech (Dania) (ur. 1994)
Robert Chmiel (ur. 1998)
Rasmus Jensen (Dania) (ur. 1993)
Aleksander Kajbuszew (Rosja) (ur. 2001)
Marcel Szymko (ur. 1992)
Jacob Thorssell (Szwecja) (ur. 1993)
Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia) (ur. 1994)

Juniorzy:
Piotr Gryszpiński (ur. 2000)
Alan Szczotka (ur. 2001) – wypożyczony ze Stali Gorzów
Amadeusz Szulist (ur. 2002)
Maciej Uszaruk (ur. 2000)
Karol Żupiński (ur. 2002)

Trener: Mirosław Berliński

Rok założenia: 1957
Barwy: czerwono-biało-niebieskie
Medale DMP: srebrne medale – 3, brązowe medale – 2
www: wybrzezegdansk.pl

Angelika Garczyk

Czarny Skarb 2020 to druga edycja żużlowego skarbu kibica na stronach rafalmartuszewski.com. Tym razem, inaczej niż przed rokiem i ze względu na okoliczności zostaje wydany w częściach i w formie pojedynczych artykułów prasowych. Wszystkie jednak zbierane są do jednego działu na stronie, do którego dostęp znajduje się z poziomu strony głównej. 

fot. Arkadiusz Buczyński / Wybrzeże Gdańsk

Rate this post

Jesteś offline. Połącz się z siecią i spróbuj ponownie