Sezon 2019 był słodko-gorzki dla poznańskiego żużla. Skorpiony pokazały swój jad i z pewnością siebie mknęły ku górze ligowej tabeli. Mało brakowało, a PSŻ Poznań byłby przedstawiany w tegorocznym Skarbie jako beniaminek eWinner 1. Ligi Żużlowej. Zamiast tego, Poznaniacy odegrali swoisty dramat na torze, przegrywając finał z Polonią Bydgoszcz 29:61, pomimo 28 punktowej przewagi z pierwszego meczu. Nie udało im się także pokonać w barażach Orła Łódź. Teraz stoją więc przed zadaniem wymazania tych plamy w życiorysie.

Żółto-czarni postawili na rewolucję począwszy od sponsora tytularnego aż po trenera. W 2020 roku będą oni występować z firmą SpecHouse w nazwie, ale to współpraca ze Stalą Gorzów wzbudziła najwięcej emocji. Gorzowianom zależy na awansie PSŻ, by mogli objeżdżać swoich zawodników w pierwszej lidze, tak więc nic dziwnego, iż funkcję trenera w Poznaniu objął doświadczony Piotr Paluch. Paluch będzie jednocześnie pracować z gorzowską młodzieżą oraz zdawać relację Stalowcom. W efekcie fuzji obydwóch klubów, na golęcińskim owalu na zasadzie gościa występować będzie duński talent, choć  i wielka niewiadoma – Marcus Birkemose. Wielce prawdopodobne jest również to, że to wychowankowie Stali zajmą miejsca juniorskie.

Poznaniacy z pewnością mają nadzieję, że dokonali wymiany drużyny na „lepszy model”, choć ostatecznie w ich składzie na ostatniej prostej nastąpiły spore zmiany. Z różnych powodów zrezygnowano z części zawodników takich jak: Nicklas Porsing, Robert Miśkowiak, czy Jason Joergensen. W klubie ostał się za to Marcel Kajzer, który pojawił się w ubiegłym sezonie na zaledwie ośmiu ligowych meczach. To jednak dyspozycja obcokrajowców wydaje się świadczyć o sile zespołu. Dlatego też powinien otwierać go nowy lider, Kevin Wölbert. Niemiecki żużlowiec jest gwarancją stabilnej formy w połączeniu z doświadczeniem na drugoligowych torach. Ambicji zapewne nie będzie można też odmówić Larsowi Skupieniowi, który postanowił pożegnać się z Wilkami z Krosna. Dla 22-latka będzie to dopiero drugi sezon w gronie seniorów. Podczas swoich debiutów w nowej roli sprawował się przyzwoicie, ale to Zbigniew Suchecki jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem do objęcia pozycji drugiego Polaka w żółto-czarnej ekipie. Warto wspomnieć, że Suchecki jeździł już dla PSŻ Poznań w 2008 oraz 2009 roku. Pozostaje pytanie jak będzie się sprawować z kolegami na skróconym o prawie 40 metrów torze na Golęcinie, na którym od tego sezonu to walka na dystansie ma wreszcie decydować o końcowym wyniku biegu.

Seniorzy:
Marcus Birkemose (Dania) (ur. 2003) – wypożyczony ze Stali Gorzów
Filip Hjelmland (Szwecja) (ur. 1998) – wypożyczony ze Stali Gorzów
Marcel Kajzer (ur. 1990)
Lars Skupień (ur. 1997)
Zbigniew Suchecki (ur. 1984)
Bartosz Szymura (ur. 1989)
Kevin Wölbert (Niemcy) (ur. 1989)

Juniorzy:
Wiktor Jasiński (ur. 2000) – „gość”
Mateusz Panicz (ur. 2004) – wypożyczony ze Sparty Wrocław
Jakub Poczta (ur. 2004) – wypożyczony z TŻ Ostrovii

Trener: Piotr Paluch

KLUB
Rok założenia: 2004
Barwy: żółto-czarne
Medale DMP:
www: pszpoznan.com.pl

Angelika Garczyk

Czarny Skarb 2020 to druga edycja żużlowego skarbu kibica na stronach rafalmartuszewski.com. Tym razem, inaczej niż przed rokiem i ze względu na okoliczności zostaje wydany w częściach i w formie pojedynczych artykułów prasowych. Wszystkie jednak zbierane są do jednego działu na stronie, do którego dostęp znajduje się z poziomu strony głównej.

fot. Sandra Rejzner / PSŻ Poznań

Rate this post

Jesteś offline. Połącz się z siecią i spróbuj ponownie