Fogo Unia Leszno w 2019 roku po raz kolejny, trzeci raz z rzędu zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Polski, który równocześnie jest siedemnastym mistrzowskim tytułem na ich koncie. Nic więc dziwnego, że dla niektórych obserwatorów polskiego czarnego sportu postawa tej ekipy jest po prostu… nudna. ( 😉 )

Po serii sukcesów nic dziwnego, że zarząd postanowił nie zmieniać mistrzowskiego składu i leszczyńskie Byki w założeniu miały jechać w takim samym zestawieniu jak przed rokiem. Aż przyszedł Covid-19 i odszedł Jarosław Hampel.

Początkowo Fogo Unia w obliczu pandemii stała nad przepaścią, albo przynajmniej nad wielkim znakiem zapytania. Co dalej z Emilem Sajfutdinowem i Piotrem Pawlickim. To właśnie ci dwaj żużlowcy mieli konkretne powody, żeby w pewnym momencie nie zgadzać się na pandemiczne warunki finansowe. Wydawało się, że szanse dostaną młodsi: Brady Kurtz, Jaimon Lidsey, czy wreszcie jadący po raz pierwszy jako senior Bartosz Smektała. Ostatecznie jednak postawieni pod ścianą i hipotetyczną stratą roku startów Pawlicki i Sajfutdinow z Unią się dogadali, a w składzie zrobiło się ciasno. Koniec końców podziękowano sobie za współpracę i uściśnięto dłoń Jarosławowi Hampelowi, który sezon 2020 na zasadzie wypożyczenia spędzi w Lublinie. Transfer Last minute.  Ocenę moralną zostawiamy każdemu z osobna. Sportowo bowiem, wszystko samo się oceni w trakcie rywalizacji.

W formacji juniorów miejsce Smektały zajmie Szymon Szlauderbach, który intensywnie przygotowywał się do nadchodzącego sezonu w Australii pod okiem samego Leigh Adamsa. Legenda Unii dołączyła zresztą do sztabu szkoleniowego mistrzów Polski, w roli trenera młodzieży w Australii. W parze rządzić będzie z Dominikiem Kuberą. Trenerem drużyny nadal pozostaje Piotr Baron, a trenerem młodzieży Roman Jankowski. Dodatkowym atutem teamu z Leszna, wydaje się fakt, że większość ich zawodników, będzie skupiona głównie na PGE Ekstralidze, bo w 2020 roku w cyklu Grand Prix spośród Byków, startować będzie jedynie wspomniany już Emil Sajfutdinow, który już niejednokrotnie udowodnił, że nie ma najmniejszego problemu z łączeniem jazdy w najlepszej lidze żużlowej na świecie, ze startowaniem o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Do kompletu mamy niezawodnego na polskich torach Janusza Kołodzieja. I znów, jak mantra możemy napisać – Fogo Unia Leszno jest kandydatem do złota. A życie niech teraz weryfikuje.

Seniorzy:
Janusz Kołodziej (ur. 1984)
Piotr Pawlicki (ur. 1994)
Bartosz Smektała (ur. 1998)
Emil Sajfutdinow (Rosja) (ur. 1989)
Brady Kurtz (Australia) (ur. 1996)
Jaimon Lidsey (Australia) (ur. 1999)
Paweł Nagibin (Rosja) (ur. 2003)
Keynan Rew (Australia) (ur. 2003)

Juniorzy:
Dominik Kubera (ur. 1999)
Tymoteusz Picz (ur. 2002)
Kacper Pludra (ur. 2002)
Krzysztof Sadurski (ur. 2003)
Szymon Szlauderbach (ur. 1999)
Hubert Ścibak (ur. 2003)

Trener: Piotr Baron

KLUB
Rok założenia: 1938
Barwy klubowe: biało-niebieskie
Medale DMP: złote medale – 17, srebrne medale – 8, brązowe medale – 7
www: unia.leszno.pl

Agnieszka Zimnoch

Czarny Skarb 2020 to druga edycja żużlowego skarbu kibica na stronach rafalmartuszewski.com. Tym razem, inaczej niż przed rokiem i ze względu na okoliczności zostaje wydany w częściach i w formie pojedynczych artykułów prasowych. Wszystkie jednak zbierane są do jednego działu na stronie, do którego dostęp znajduje się z poziomu strony głównej.

fot. Ewelina Włoch

Rate this post

Jesteś offline. Połącz się z siecią i spróbuj ponownie