Sezon 2019 był dla drużyny z Częstochowy rokiem przełomowym. Pierwszy raz od dziesięciu lat Lwy sięgnęły po medal w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zapisali brąz na swoim koncie, ale już dzień później rozpoczęli pracę nad budowaniem przyszłych sukcesów.

Dlatego skład na rok 2020 został kolejny raz wzmocniony. Do zespołu dołączył były mistrz świata Jason Doyle i odszedł Matej Zagar (do Lublina). Ogłoszono jeszcze jeden wielki powrót Rune Holty, choć wobec Norwega pojawiają się obawy dotyczące jego metryki. 47 lat na karku to jednak wcale nie musi być bariera. Jest bowiem inna liczba zdecydowanie przemawiająca na korzyść żużlowca – ilość spędzonych lat na torze w Częstochowie. Dziesięć sezonów to zdecydowanie optymistyczny wynik, więc teoretycznie kibice z spod Jasnej Góry mogą rozbudzać swoje nadzieje, co do postawy Holty. Prawda jest taka, że nadchodzący sezon może być dla „Ryśka” jednym z najlepszych lub najgorszym w całej karierze. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Zmiana nastąpiły też w formacji juniorskiej, ponieważ Michał Gruchalski skończył już wiek juniora i odszedł na zaplecze PGE Ekstraligi do Tarnowa. Zastąpić go może Mateusz Świdnicki lub Bartłomiej Kowalski, jednak to jak poradzą sobie w żużlowej elicie jest sporą zagadką. Jedynym pewnym punktem jest Jakub Miśkowiak, wiodący żużlowiec tej formacji. Seniorsko Włókniarz prezentuje się mocarnie, ale mocna drużyna to też większe obawy. Podobnie jak w ubiegłym roku zespół będzie miał aż trzech żużlowców startujących w cyklu Grand Prix: Jasona Doyla, Fredrika Lindgrena oraz Leona Madsena. Mimo, że w sezonie 2019 udowodnili, że nie mają oni problemu z łączeniem cyklu mistrzowskiego z PGE Ekstraligą, to jednak zawsze takie połączenie niesie za sobą dodatkowe ryzyko kontuzji, ograniczenia czasu, czy zmęczenia. O to, aby wszystko było w porządku na pewno zadba zarówno Marek Cieślak, jak i Michał Świącik. Obaj mają papiery na zarządzanie kryzysem, profesjonalne podejście, czy utrzymywanie dyscypliny, ale i rodzinną atmosferę budowaną w częstochowskim klubie (i nie tylko).

Seniorzy:
Rune Holta (ur. 1973)
Paweł Przedpełski (ur. 1995)
Leon Madsen (Dania) (ur. 1988)
Fredrik Lindgren (Szwecja) (ur. 1985)
Jason Doyle (Australia) (ur. 1985)
Michael Härtel (Niemcy) (ur. 1998)
Luke Becker (USA) (ur. 1999)
Sebastian Ułamek (ur. 1975)

Juniorzy:
Jakub Miśkowiak (ur. 2001)
Bartłomiej Kowalski (ur. 2002)
Mateusz Świdnicki (ur. 2001)
Dominik Majchrzak (ur. 2001)
Jakub Martyniak (ur. 2002)
Patryk Kowalik (ur. 2003)
Kamil Król (ur. 2003)

Trener: Marek Cieślak

KLUB
Rok założenia: 1946
Barwy klubowe: biało-zielone
Medale DMP: złote medale – 4, srebrne medale – 3, brązowe medale – 6
www: wlokniarz.com

Agnieszka Zimnoch

Czarny Skarb 2020 to druga edycja żużlowego skarbu kibica na stronach rafalmartuszewski.com. Tym razem, inaczej niż przed rokiem i ze względu na okoliczności zostaje wydany w częściach i w formie pojedynczych artykułów prasowych. Wszystkie jednak zbierane są do jednego działu na stronie, do którego dostęp znajduje się z poziomu strony głównej.

fot. Ewelina Włoch

Rate this post

Jesteś offline. Połącz się z siecią i spróbuj ponownie